SANKO Çatalca Rüzgar Enerji Santrali Yatırımını Büyütüyor
SANKO Çatalca Rüzgar Enerji Santrali Yatırımını Büyütüyor

Çatalca’daki rüzgar gülleri yenilenebilir enerji üretmesi ile oldukça büyük bir hizmet verir. Çatalca RES (Rüzgar Enerji Santrali) 2008 yılında hayata geçirilerek enerjinin yenilenmesi sağlanmıştı.

Sanko Enerji ilk kurulduğu zamandan günümüze kadar 60 MW gücünde olan rüzgar güllerine ek yatırım yapacağını belirtti. Geçtiğimiz günlerde Sanko Enerji CEO’su Adil Tekin 60 MW gücündeki enerjiye ek olarak 33 MW gücündeki enerjinin de yatırım olarak Çatalca’ya ekleneceğini belirtti. Bu durumda Çatalca RES 93 MW enerji gücüne sahip olacak. 33 MW enerji ek kapasitesi için 140 milyon TL ek yatırım yapılacaği belirtildi. Buna göre Çatalca RES toplamda yıllık 275 milyon kWh enerji üretecek.

Açıklamalara göre, 2016 yılının nisan ayında türbinler için çalışmalara başlandı. Tahminlere göre 2017 yılının ekim ayında türbinlerin faaliyete gireceği düşünülüyor. Çalışmalarda 3,3 MW gücündeki 10 tane türbin yapılacak.

SANKO ENERJİ ŞİRKETİ!

Sanko enerji, Sanko Holding’in enerji yatırımlarını yöneten kuruluşudur. Çimento, tarım ve iş makineleri, tekstil, ambalaj ve enerji gibi çok çeşitli alanlarda faaliyetleri bulunmaktadır. Faaliyet gösterdiği tarihten günümüze kadar 2 adet rüzgar santrali, 6 adet hidroelektrik santrali ile yenilenebilir enerji üretimine katkı sağlamıştır. Bu şekilde toplam olarak 2 milyar kWh enerji üreterek ülkemize katkı sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here