Nerede Oy Kullanacağınızı Biliyor Musunuz?

16 Nisan’da gerçekleşecek olan Referandum da Anayasa değişikliği için oy kullanacak olan vatandaşların merak ettikleri ‘nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağım?’ gibi soruların cevabı YSK’ dan geldi.

 Sandık Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yüksek Seçim Kurulunun verdiği bilgiye göre seçmen listeleri muhtarlıklar tarafından 18 şubatta askıya çıkarıldı. Yurt içi, yurt dışı seçmen ve sandık bilgileri 10 mart 2017 tarihinde açıklanmıştı. Vatandaşlar YSK tarafından yapılan düzenleme ile E-Devlet üzerinden ve YSK‘nın kendi web sitesindeki’ nerede oy kullanacağım’ bölümünden seçmen sorgulama işlemini kolayca gerçekleştirebilecekler.

Yurt Dışında Oy Kullanma İşlemi Nasıl Olacak?

Yurt dışı seçmeleri için temsilcilik, yer bilgileri ve tarih aralığı 10 mart tarihinde www.ysk.gov.tr adresinden açıklanmıştı. Yurt dışı temsilciliklerinde ve gümrük kapılarında 27 mart tarihinde başlayan oy kullanma işlemi devam ediyor. Bugüne kadar verilen bilgilere göre yurt dışında yaklaşık 485 bin kişi oy kullanırken havaalanı ve geçici gümrük kapılarına kurulan temsilciliklerde 37 bine yakın seçmen sandığa gitti.Oy kullanma işlemi 9 Nisan tarihinde son bulacak.

Üniversite Öğrencileri Okudukları Şehirde Nasıl Oy Kullanabilir?

Yüksek Seçim Kurulunun kararına göre okudukları şehirde oy kullanmak isteyen öğrenciler (askeri öğrenciler hariç) okudukları okuldan öğrenci belgesini alıp, eğer yurtta kalıyorlar ise yurt müdürlüğünden kaldıklarına dair belge alıp, bu belgeler ile birlikte kaldıkları il veya ilçenin nüfus müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Nüfus müdürlüğünden aldıkları belge ile ilçe seçim kurumuna başvurup seçmen kütüğüne kayıtlarını yaptırabilirler.

Kaynak

www.ysk.gov.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here