İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Çatalca'ya Geliyor!

En son İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ağırlayan Çatalca, yarın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘yu ağırlayacak.

Süleyman Soylu Çatalca’da!

Referandum sürecinde gerçekleşecek çalışmalar kapsamında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yarın saat 13.00’da Çatalca Cumhuriyet Meydanında halk ile bir araya gelecek. Uzun bir aradan sonra İçişleri Bakanı’nın geleceğini duyan halkın ise meraklı bekleyişi sürüyor.

Süleyman Soylu Kimdir?

İlk olarak siyasi görevine 1987 yılında Doğru Yol Partisi’nin gençlik kollarında başlayan Soylu, 1987-1990 yılları arasında DYP Gaziosmanpaşa ilçe örgütünün Yönetim Kurulu Üyeliğini ve Teşkilat Başkanlığını yürüttü. 17 temmuz 1995 tarihinde Gaziosmanpaşa ilçe teşkilatının başına getirilen 25 yaşındaki Süleyman Soylu, Türkiye’nin en genç ilçe başkanı olma unvanına erişti. 1999’da il teşkilatının başına getirilen Soylu, 2002’de gerçekleşen Genel Seçimlere adaylığını koyuncaya kadar bu görevi devam ettirdi. Doğru Yol Partisi 2007 seçimlerinden önce ANAP’la birleşerek Demokratik Parti ismini aldı. Bu arada siyaset hayatına devam eden Soylu, seçimlerde barajın altında kalmasıyla partiye istifasını veren Mehmet Ağar’ın ardından en fazla oy alarak Demokrat Parti genel başkanlığına seçilmiştir.

İçişleri Bakanlığına Gelişi

O dönemde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti ile 2012 tarihinde gerçekleşen grup toplantısı ile resmi olarak AK Partiye katıldı. 2015 seçimlerine kadar parti içinde bir çok görevi üstlenerek 64. Türkiye Hükumetinde Ahmet Davutoğlu tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine getirildi. 65. Türkiye Hükumetinde de yer alarak göreve devam eden Süleyman Soylu 31 Ağustos 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığını yürüten Efkan Ala’nın istifa etmesiyle birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini Mehmet Müezzinoğlu’na devrederek İçişleri Bakanlığına atandı. Halen İçişleri Bakanlığı görevine devam etmektedir.

Kaynaklar

  • http://www.haberler.com/suleyman-soylu/biyografisi/
  • http://www.ensonhaber.com/suleyman-soylu-icisleri-bakani-oldu-2016-08-31.html
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/S%C3%BCleyman_Soylu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here