Çatalca Piknik Yerleri
Çatalca Piknik Yerleri

Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara 13 Haziran Salı günü saat 14.00-16.00 arası 100.8 “Şehrin sesi’’ radyosuna konuk olarak sunucu Seher Kılıç’ın sorularını yanıtladı.

Piknik alanlarıyla ilgili gelen bir şikâyet hakkında da görüşlerini dile getiren Başkan Cem Kara, konuyla ilgili “Vatandaşlarımızın piknik alanları ile ilgili şikâyetlerinde haklı olduğunu açık yüreklilikle söyleyebilirim. Çatalca’mızın nüfusu 70 bin, hafta sonu 500 bine yakın hemşerimiz geliyor. Çatalca’nın kapasitesi 50 bin civarındadır. Yani 50 bin kişiye hizmet verecek bir alt yapıya sahip. Bu piknik alanlarının hiçbirisi Çatalca Belediye Başkanlığı’na bağlı piknik alanları değil. Bu anlamda çok büyük sıkıntımız var, çok büyük yaramız var. Bu piknik alanlarının pek çoğu Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait ve müdürlük köylerin mahalleye dönüşmesinden sonra bu piknik alanlarının tamamını Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devretti. Büyükşehir Belediye Başkanlığımızda bunların bir kısmını derneklere, bir kısmını şahıslara verdi bir kısmını da İSPARK üzerinden kendi işletiyor. Bu alanlardaki olumsuzlukları insanlarımız Çatalca Belediyesine yöneltiyor. İlçemize gelip bu durumdan rahatsız olan vatandaşlarımıza bu gerçekleri anlatamıyoruz. Konuya Kaymakamlığımız, STK’larımız, Turizm Derneğimizle birlikte çözüm bulmaya çalışıyoruz çünkü bu bizim imajımızı zedeliyor. Gösterdiğimiz özene yazık oluyor” şeklinde cevap verdi.

İstanbul’un başka yerinde göremezsiniz

Çatalca’nın geniş bir coğrafya olması sebebiyle en çok yol sorunu ile karşılaştıklarını belirten Başkan Cem Kara konuya dair açıklamalarını, “3 tane greyderimiz yaklaşık 1,5 aydır tarla yolları açıyor. İstanbul’un hiçbir yerinde tarla yollarının yapıldığına şahit olmazsınız. Şu an bizim en önemli sorunumuz budur. İnsanlarımızın çayırlarını biçebilmesi, arpa ve buğday hasadını yapabilmesi için yolları yapıyoruz. Bu kadar geniş bir alanda çok kolay değil tabii ki yetişmek, o nedenle en çok yol sorunuyla karşı karşıya kalıyoruz” sözleriyle anlattı.

İyi tarım uygulamaları meyvelerini verdi

Tarım anlamında son yıllarda kaydedilen mesafenin memnun edici olduğunu belirten Başkan Cem Kara, ”Çatalca üretim anlamında son 5-6 yıldır çok büyük mesafe kaydediyor bundan da büyük keyif alıyoruz. Eskiden sadece buğday, arpa, ay çiçeği gibi bitkilerle tarım sürdürülüyordu. Bizimle birlikte bir farkındalık oluştu çünkü çok önemsiyoruz bu konuyu. Kentin talep ettiği ürünleri yetiştirmeye başladık. Sera ürünleri ve çok ciddi sebze üretimine geçtik. Belediye olarak yol güzergâhlarına, ana arterlere çiftçimize hediye olarak yöresel ürünler satış stantları yaptık. Köy tavuğu, köy yumurtası, arıcılık iyi bir seviyeye geldi. Pazarımız çok tercih ediliyor, yöresel ürünleri almak için İstanbul’un birçok ilçesinden vatandaşımız Perşembe günleri kurulan pazarımıza geliyor. İyi tarım uygulamalarımız son derece başarılı gidiyor. Bunlar olurken bir sorunla karşılaştık, üretim artınca insana da ihtiyaç oluyor, tarımda çalışacak insan bulamadık. Bu sorunumuzda gelen  mevsimlik işçilerimizle çözüldü. Aileleri ile çadırda zor şartlarda yaşayan bu işçilerimize onların ihtiyaçlarını çözecek prefabrik evler yaptık ve hediye ettik. Köyde ki insanlarımız da memnun. Tarım konusunda vatandaşlarımızın son yıllardaki çabaları ve bizim katkılarımız meyvelerini vermektedir bu da bizleri son derece memnun etmektedir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here