Bakan Fakıbaba

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Çorlu Tarım Fuarına katıldı. Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan’ı makamında ziyaret eden Fakıbaba, yıllar sonra ilk kez Trakya’ya geldiğini söyleyerek, memur olarak 1977’de Edirne’nin Enez İlçesi’nde sağlık ocağında görev yaptığını belirtti. Trakya’yı çok sevdiğini ve ilk gezisini buraya yapmaktan gurur duyduğunu söyleyen Fakıbaba, “Trakya, insanıyla, toprağıyla, sıcaklığıyla mükemmel bir yer. Dünyanın en önemli tüketici merkezlerinden olan İstanbul’a çok yakın. Trakya’nın toprağının, çiftçisinin, üreticisinin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Burada olmaktan çok mutluyum” dedi. Bakan Fakıbaba’ya AK Partili Milletvekilleri, Ayşe Doğan, Mustafa Yel, Metin Akgün ve AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel ve AK Partililer eşlik etti.

AMACIMIZ HALKIMIZI MEMNUN ETMEK

Gazetecilerin kurbanlık et fiyatları ve et ithalatına yönelik sorusu üzerine Fakıbaba, “Arkadaşlarımız birlikte yaklaşık 11-12 gün oldu emin olun sabah, akşam demeden gece, gündüz çalışıyoruz. Buradaki amacımız, hem üreticimizi, hem esnafımızı, hem tüketicimizi korumaktır. Onları en iyi şekilde, elimizden geldiğince mutlu etmek çabası içerisindeyiz.  Çalışmalarımızı yaptık, bayramı rahat geçireceğimize inanıyoruz. Bayram sonrası için çalışmalarımız var. Günlük olaylarla değil de geleceğe yönelik çalışıyoruz. Üreticimiz de, esnafımız da, hayvan yetiştiricimiz de, ithalat yapan arkadaşlar da rahat olsunlar. Amacımız sadece Allah rızası için halkımızı mutlu etmektir” ifadeleri kullandı.

KURBAN FİYATLARINI GAZETECİLERE SORDU

Fakıbaba, kurbanlık fiyatlarına ilişkin bir soru üzerine, geçen sene kurban fiyatlarının ne kadar olduğunu sordu. Çevredekilerin, “Küçükbaşlar 900 TL ile bin 200 TL arası” demesi üzerine Fakıbaba, “Bu sene onun üzerinde olacağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

O AÇIKLAMASI SORULDU

Yemekteki porsiyonların küçültülmesi yönündeki açıklaması sorulan Fakıbaba, israfa karşı olduğunu belirterek, “İsraf eden, iflas eder. Mutlaka ve mutlaka ülke olarak israfın karşısında olmalıyız. Bu israfı önlemeliyiz” dedi.  Fakıbaba, kişilerin yemek yerken 1,5 porsiyon da yiyebileceğini, buna karışmadığını kaydederek, ancak özellikle restoranlarda  porsiyonların çok büyük olduğunu, buralarda yarım porsiyonlarla başlanabileceğini söyledi. Lüks mekanlardaki porsiyonların küçülmesini sağlık açısından da önemli olduğunu dile getiren Fakıbaba, bunların azaltılması gerektiğini ifade ederek, “Lüks yerlerdeki porsiyonları küçültmek zorundayız. Bunun için arkadaşlarımızla gerekli çalışmaları yapıyoruz” dedi. Bakan Fakıbaba, daha sonra köylülerle bir araya gelmek üzere Tekirdağ’ın Naip Köyü’ne geçti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here