Arabadaki kar ve buz nasıl temizlenir
Arabadaki kar ve buz nasıl temizlenir

Kar yağışı birçok kişi tarafından sevilerek izlense de araçlarla seyahat etmek açısından hayatı olumsuz etkiler. Yoğun kar yağışı nedeniyle birçok kişi yollarda kalabilir. Kar yağdıktan sonra yola çıkmak isteyenler ise öncelikle araçlarını biriken kardan ve buzdan temizlemelidir? Peki 10 dakika gibi kısa bir sürede aracın üzerinde biriken kar ve buz nasıl temizlenir?

Araçta Biriken Kar Tabakasını Kolayca Temizlemenin Püf Noktaları!

  • Aracınızın üzerindeki karları temizlemek için öncelikle ellerinize kalın eldiven giymelisiniz. Yün eldivenlere karlar kolayca yapışıyor. Bu nedenle yün eldiven yerine kalın eldivenler tercih etmelisiniz.
  • Aracın üzerinde biriken kar; elle, plastik yassı bir aletle yada buz kazıma aleti ile temizlenebilir.
  • Aracın üzerindeki biriken kar tabakasını ön cam yerine arka tarafa yani bagaja veya yan taraflara doğru iterek temizlemelisiniz. Çünkü ön camda ve kaputta yeterli miktarda kar birikmiştir. Siz de diğer karları o kısma atarsanız o kısımda aşırı kar birikir.
  • Buz kazıma aleti ile aracın camlarını kolayca temizleyebilirsiniz. Yalnız aracın boyalı olan kısımlarını bu aletle temizlerken dikkatli olmalısınız. Buz kazıma aleti aracın boyalı kısımlarını çizebilir. Bu nedenle yavaş hareketlerle boyalı kısımları temizlemelisiniz.

Araba Camında Biriken Buz Nasıl Temizlenir?

Araba camındaki buzu temizlemenin birçok yöntemi vardır.

  • Tuz Yöntemi: Tuz ile buzlanmayı çözebilirsiniz. Bunun için camı sildiğiniz bezin içine iki avuç kadar tuz dökün. Bu tuzlu bez ile buzlanmış camı bastırmadan silin. Bu yöntem ile buzların çözüldüğünü fark edeceksiniz.
  • Su İle Buz Çözme: Yanınızda oda sıcaklığındaki bir şişe su varsa işiniz oldukça kolaydır. Şişedeki suyu cama dökün. Kısa süre içinde buzların çözüldüğünü göreceksiniz. Yalnız su oda sıcaklığında olmalıdır. Kesinlikle arabanızın camına kaynar su dökmeyin.Bu camın çatlamasına sebep olur.
  • Antifriz Yöntemi: Arabanın sileceklerinde kullanılan hazır antifrizli suyu buz tutan camın üzerine dökerseniz buzların eridiğini göreceksiniz. Bu işlemde kesinlikle hazır antifriz suyu kullanmalısınız. Radyatörde kullanılan antifriz suyunu kullanmamalısınız. Radyatörde kullanılan antifrizli su plastik ve boyaya zarar verir.
  • Sirke Kullanımı: Sirke de buz çözebilen etkili yöntemlerden biridir. Bunun için öncelikle sirkeyi püskürtebileceğiniz bir şişe bulun. Şişenin yarısından fazlasına sirkeyi doldurun. Kalan neredeyse 3/1 kısmına ise su ekleyin. Su ile sirke karışımını camdaki buzun üzerine sıkın. Sirkeli suyu çok fazla camla temas ettirmeyin, daha çok buzun üzerine sıkmanızda fayda var.
  • Kolonya Yöntemi: Eğer cam çok buzluysa kolonyayı direk buzun üzerine dökerek bir bez ile silin. Eğer çok buzlu değilse beze kolonyayı dökerek camı silin. Camın direk kolonya ile temas ettirmeyin, cam zarar görebilir. Bu nedenle buzun üzerinde kolonya kullanmayı deneyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here