Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği (TVHMD) tarafından 3. Havalimanına Vecihi Hürkuş adı verilmesine yönelik kampanya, tüm imzaların Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına teslim edilmesi ile tamamlandı.

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği tarafından yapılan açıklamada bundan sonrasında verilecek kararın takibinin yapılması ve güncel bilgilerin paylaşılmasından sorumlu oldukları belirtildi.

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği tarafından başlatılan imza kampanyasına 31.891 ıslak ve sanal imza desteği sağlandı. 16 Temmuz 2018 günü bugüne kadar toplanan ıslak imza klasörleri ve sanal imza ciltleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına teslim edildi. İmzaların teslimi çerçevesinde Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği Başkanı Bahadır Gürer, DHMİ Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal’ı ziyaret ederek, Vecihi Hürkuş, imza kampanyası hakkında bilgi verdi.

Bahadır Gürer, Vecihi Hürkuş’un yeni havalimanına yakışacak en uygun isim olduğunu belirterek, “Vecihi Hürkuş, havacılık tarihimizin en önemli kahramanlarından, ilk sivil ve askeri Türk uçaklarını tasarlayan, inşa eden ve bunlarla uçmayı başaran, Türkiye’nin ilk Baştayyarecisi ünvanını kazanan, ilk sivil hava okulunu, ilk özel havayolu şirketini kuran, 50 yıllık pilotluğu ve kayıtlı olarak 30.000 saat üzeri zamanını havada geçiren (3 yıl 5 ay 3 gün), hayatı boyunca 102 ayrı tip uçak kullanan bir insandır. 3.Havalimanı’na isminin verilmesi bu adı gururla yaşatmaya devam edecektir” dedi. 3. havalimanının ismi Vecihi Hürkuş Havalimanı olacak mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here